CEGŁA KLINKIEROWA

Wykończenie ścian i elewacji? Cegła klinkierowa? Klinkier?

A może płytka klinkierowa?– okazało się, jest lepszy i tańszy pomysł.

Po trzech latach budowy domu naszych klientów nadszedł w końcu ten moment kiedy musieli podjąć decyzję: jak go wykończyć? Pierwotnie miała być wykorzystana cegła klinkierowa.


Proszę zobaczyć co napisał jeden z naszych klientów który stanął przed wyborem cegły klinkierowej.

 „Jako, że wraz z żoną jesteśmy zafascynowani gotykiem i ceglanymi budowlami z tamtego okresu, postanowiliśmy nawiązać w wystroju naszego wymarzonego domu do ceglanej stylistyki. Cegła klinkierowa odpadła na samym początku ze względu na wysoką cenę oraz trudność ze znalezieniem do niej fachowców. Sama bryła budynku też w pewien sposób nawiązuje do tego stylu. Dom posiada dwie wieżyczki i trochę łukowych rozwiązań architektonicznych. Ogrodzenie również w pewien sposób do gotyku nawiązuje: łukowa brama wjazdowa na posesję z dwiema zaakcentowanymi wieżyczkami. Całość naszej działki wraz z budynkami wzbudzała na początku sporo „sensacji” wśród sąsiadów. O ich reakcjach nie ma co pisać. My już na samym początku postanowiliśmy , że chcemy mieszkać inaczej, nie interesuje nas zwykły nawet najnowocześniejszy dom, on ma być inny i taki jaki polubimy i pokochamy.
Klinkier w postaci całej cegły odpadł na samym początku, wychodził za drogo. Dom wybudowaliśmy z tradycyjnego czerwonego pustaka. Na ocieplenie elewacji wybrałem gruby, 20 cm styropian grafitowy dobrego producenta. Po jego położeniu kazałem przerwać prace ze względu na zimową pogodę. Mieliśmy z żoną całą zimę na zastanowienie się jak go wykończyć.

Pojawił się dylemat płytki z cegły rozbiórkowej czy płytki klinkierowe – co wybrać na elewację?

Podstawa dokonywania wyboru dla średnio uzdolnionego amatora to internet, źródło wiedzy wszelakiej. Poszukiwania odpowiednich materiałów były z góry przemyślane. Podstawą miała być prawdziwa cegła w płytkach, a nie jakaś podróbka z gipsu czy betonu, ewentualnie klinkier, ale już nie w cegłach tylko w płytkach. Jednym słowem połowa sukcesu była już na samym początku, wiedzieliśmy, że ok. połowę ściany chcemy mieć w cegle klinkierowej lub starej cegle. Wiadomo było, że materiałem do wykończenia ma być cegła naturalna lub klinkier. Na części ścian wewnątrz domu mają być płytki klinkierowe ścienne albo płytki ze stare cegły, a na ściany zewnętrzne i ogrodzenie cegła klinkierowa elewacyjna lub stara cegła na elewację. Zrobiłem arkusz w Excelu, porównałem każdy aspekt cenowy i jakościowy klinkieru, cegły klinkierowej i płytek z cegły rozbiórkowej. Cegła klinkierowa i płytki klinkierowe przegrały to porównanie, są droższe w zakupie i w montażu. Dodatkowo klinkier wygląda troszkę sztucznie… tak komputerowo. Stara cegła to lepsze, ładniejsze i tańsze rozwiązanie na elewację niż cegła klinkierowa.

Finalnie wybór padł na produkty firmy RetroCegła.pl

Jeśli ktoś zapyta: dlaczego akurat ta firma? Odpowiedź będzie krótka, bo to są fachowcy w swojej branży i nie znalazłem lepszej oferty w sieci.
Kiedy wpisałem do przeglądarki: cegła klinkierowa, pokazało się wielu producentów i oferentów prezentujących swoje produkty. Selekcja była bardzo prosta, wszystkie substytuty i podróbki cegieł z gipsu i betonu od razu poszły w odstawkę. Pozostały firmy oferujące typowy klinkier, też zostały finalnie odrzucone. Uwagę od początku przykuła jedna oferta, a była nią propozycja firmy retrocegla.pl .

Dlaczego wybór padł na ceglane płytki firmy Retro-Cegła a nie klinkier?

Pierwsze co zwróciło moją uwagę to pojawienie się słowa gotyk w opisie produktów. Kolejna ważną rzeczą była informacja, że produkty są naturalne. Klinkier niby też jest naturalny, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że produkcja klinkieru sterowana komputerowo w XXI wieku z bóg wie jakimi chemicznymi dodatkami, to nie to ca stara cegła produkowana tradycyjnie na przełomie XIX/XX wieku.  Te dwie cechy bardzo wyróżniły ofertę spośród innych. Drążąc temat doczytałem, że to prawdziwa stara cegła. Nic lepszego nie mogło mi się przytrafić. Praktycznie oferowany produkt w 100 % spełniał moje podstawowe wymagania. W dalszych dociekaniach dotarłem do jeszcze ciekawszych informacji na temat firmy i jej produktów.

Czym zaskoczyła mnie oferta firmy Retro-Cegła?

Z informacji zawartych na firmowej stronie internetowej: płytki z cegły retro-cegly.pl, dowiedziałem się, że firma działa na rynku od 2014 roku. Produkty trafiają nie tylko na polski rynek, ale także za granicę do takich krajów jak: Niemcy, Francja, Szwajcaria, Holandia, Irlandia, Wielka Brytania, Szwecja, Belgia, a ostatnio również do Japonii. Czy może być lepsza rekomendacja niż odbiorcy z tak wymagających rynków? Utwierdziłem się w przekonaniu, że to lepsze rozwiązanie niż cegła klinkierowa.

Co proponuje swoim odbiorcom firma Retro-Cegła?

Podstawowym produktem oferowanym przez tą firmę jest coś lepszego niż płytki klinkierowe na ściany wewnętrzne budynków oraz cegła klinkierowa na elewację. Podstawę stanowią płytki pozyskiwane ze starej rozbiórkowej cegły. Nie cegły klinkierowej, tylko takiej normalnej, czerwonej, tyle, że starej. Budynki wybierane do rozbiórki i do pozyskania cegły klinkierowej są bardzo starannie wybierane. Podstawą jest wiek budowli. Z założenia muszą to być obiekty wzniesione przed 1930 rokiem z dobrze zachowanymi dużymi obszarami muru ceglanego. Cegła klinkierowa jest czyszczona i za pomocą nowoczesnych maszyn, cięta na kształt płytek okładzinowych. Dzięki takiej technologii całość materiału jest pochodzenia naturalnego ze wszystkimi jego pierwotnymi cechami. Cegła wykonana z gliny i piasku, odpowiednio wysuszona, a następnie wypalona w piecu hoffmana, gwarantuje zachowanie 100 % ekologiczności, tak samo jak cegła klinkierowa. Odpowiednio zaimpregnowana jest przy tym doskonałym izolatorem chroniącym przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych. Jest tak samo mrozoodporna jak cegła klinkierowa. Dodatkowo z każdej partii przygotowywana jest odpowiednia ilość kształtek kątowych tzw. narożników. Kształtki ułatwiają obróbkę krawędzi ścian. To bardzo ważne informacje w momencie dokonywanego prze zemnie wyboru, dzięki temu kant ściany wygląda tak samo naturalnie jak cegła klinkierowa.
Bardzo pomocna była możliwość zamówienia próbek oryginalnych produktów. Zamówiłem kilka próbek. Z pośród nich wybór padła na wzór nazwany Lico Gotyckie do zastosowania na elewację zewnętrzną i na ogrodzenie, a do wnętrza wybrałem wzór Lico Klasyczne. Lico Gotyckie cegła dekoracyjna to bestseller cenowy w porównaniu do cegły klinkierowej czy płytek klinkierowych. Wygląda naturalniej, nie widać na niej powtarzającego się wzoru jak na cegle klinkierowej a cenowo, szczególnie przy elewacji cenowo bije na głowę płytki klinkierowe. Ważnym elementem podczas wyboru była cena klinkieru. W stosunku do analogicznych produktów nie cegła klinkierowa, tylko prawdziwa stara cegła w cenie oferowanej przez retro-cegla.pl była naprawdę bardzo atrakcyjna.


Wpisując w wyszukiwarkę słowa: klinkier cena oraz cegła klinkierowa cena, pokazało mi się wiele produktów i na tej bazie mogłem porównać ofertę rynkową przypisaną do wybranych produktów. Zresztą stara cegła, lepsza niż klinkier, którą wybrałem lepiej, pasowała do mojej koncepcji i nie zamierzałem kierować się tylko ceną, a przede wszystkim jakością produktu.

Dodatkowe powody wyboru produktów firmy Retro-Cegła.

Podczas wyboru produktów znajdujących się w sklepie retro-cegla.pl zainteresowało mnie to, że oprócz płytek atrakcyjniejszych niż płytki klinkierowe firma proponuje dedykowaną do tego produktu chemię w postaci: Retro Gruntu, Retro Kleju, Retro Impregnatu, Retro Fugi. To ważne kiedy producent chcąc udzielić gwarancji na swoje produkty oferuje kompleksowy zestaw dedykowanych materiałów do montażu swoich wyrobów. Stosując się podczas prac montażowych, do zaleceń producenta, udziela on 5 letniej gwarancji na swoje produkty.
Ważnym czynnikiem było też to, że zamawiając materiał poprzez stronę internetową retro-cegla.pl, firma gwarantuje, że całość zamówienia dotrze w umówionym terminie na wskazany przeze mnie adres. Dostawca gwarantuje produkty odpowiednio przygotowane i zabezpieczone na bezzwrotnych paletach. Jak to się mawia „czegóż więcej można oczekiwać”.
I jeszcze jedna ważna sprawa, każdy nabywca może skorzystać z usługi dodatkowej, polegającej na firmowym montażu zakupionych  a’la płytek klinkierowych a tak naprawdę płytek ze starej cegły.
Postanowiłem skorzystać z tej oferty i zamówiłem cały niezbędny towar wraz z firmowym montażem. Uznałem, że powierzenie całej inwestycji w jedne ręce to najlepsze rozwiązanie. Dzięki takiemu podejściu do zamówienia, firma udzieli mi 5 letniej gwarancji na produkt i jego montaż.

Tak w kilku słowach wyglądała moja przygoda z wyborem odpowiednich płytek klinkierowych na ścianę oraz na elewację mojego nowego domu. Całość zamówienia skonsultowałem jeszcze telefoniczne z pracownikiem firmy, aby dopytać i uzyskać dodatkowe fachowe porady. Zamówione ceglane płytki dotarły na plac budowy w umówionym terminie. Jestem pełen uznania za bardzo sprawny rozładunek i oczywiście za dotrzymanie terminu. Montaż przebiegł szybko i sprawnie.

A na sam koniec mojej opowieści, zobligowany zostałem przez żonę, abym nie zapomniał napisać, że jej rola w wyborze ceglanych płytek była decydująca, co niniejszym czynię. Oboje cieszymy się, że nie zdecydowaliśmy się na cegłę klinkierową tylko na płytki nie klinkierowe Lico Gotyckie cegła dekoracyjna.  Kto wie może za jakiś czas i nasza „twierdza” znajdzie się na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego”.